Wiadomości z rynku

niedziela
24 listopada 2024

New Holland NH2 z wodorem na pole

Maszyny rolnicze. Nowy ciągnik New Holland
28.08.2009 00:00:00
Podczas tegorocznej edycji prestiżowego rankingu SIMA Innovation Awards firmie New Holland Agriculture przyznano złoty medal za ciągnik NH2 napędzany wodorem. NH2 jest pierwszym na świecie ciągnikiem z napędem tego rodzaju. Ciągniki oparto konstrukcyjnie na popularnym modelu New Holland T6000, jednak jego tradycyjny silnik spalinowy zastąpiono wodorowymi ogniwami paliwowymi wytwarzającymi energię elektryczną.
Podczas tegorocznej edycji prestiżowego rankingu SIMA Innovation Awards firmie New Holland Agriculture przyznano złoty medal za ciągnik NH2 napędzany wodorem.
NH2 jest pierwszym na świecie ciągnikiem z napędem tego rodzaju. Traktor oparto konstrukcyjnie na popularnym modelu New Holland T6000, jednak jego tradycyjny silnik spalinowy zastąpiono wodorowymi ogniwami paliwowymi wytwarzającymi energię elektryczną. W ogniwie paliwowym dochodzi do reakcji sprężonego wodoru pobieranego ze zbiornika w ciągniku z tlenem pobieranym z powietrza. W wyniku tej reakcji powstaje woda i elektrony. Elektrony są wykorzystywane w formie prądu elektrycznego, który napędza silniki elektryczne uruchamiające układ napędowy silnika i układy pomocnicze. Jednostka napędowa ciągnika NH2 uzyskuje moc 106 KM, a zatem traktor jest zdolny do wykonywania takich samych czynności, jakie realizuje ciągnik T6000. Różnica polega na tym, że nowy ciągnik praktycznie nie emituje hałasu, a wytwarza wyłącznie ciepło, parę wodną i wodę. Ogniwo paliwowe nie tworzy zanieczyszczeń w postaci tlenków azotu, cząstek sadzy czy dwutlenku węgla. Jak podkreślają sami konstruktorzy, walorem takiego napędu jest też to, że ciągniki wodorowe można bezproblemowo stosować w zamkniętych obiektach, np. oborach czy szklarniach.
Nowe źródło napędu jest elementem koncepcji tzw. gospodarstwa niezależnego od energii, przewidującej, że rolnicy sami produkować będą z wody sprężony wodór i magazynować go w gospodarstwie.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.